flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Зміни до Конституції України набрали чинності

21 листопада 2016, 09:28

            Найбільші зміни відбудуться у зв'язку з переходом України до триланкової судової системи. Так, Верховний Суд створюватиметься на матеріально-технічній базі Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України. Він розпочне свою роботу за умови призначення не менше 65-ти суддів за результатами конкурсу. День початку роботи нової найвищої інстанції буде визначатися рішенням його Пленуму, яке буде опубліковано на веб-порталі судової влади і в газеті “Голос України”. З дня початку роботи Верховного Суду нині діючі 3 суди вищої та 1 найвищої інстанції припинять свою діяльність.

Згідно з концепцією профільного суддівського закону, у Верховному Суді буде працювати не більше двохсот суддів. У складі найвищого суду в системі судоустрою буде діяти 4 касаційних суди (адміністративний, господарський, кримінальний і цивільний) та Велика палата. Остання є постійно діючим колегіальним органом ВС, до складу якого входить двадцять один суддя: голова ВС і по п'ять суддів, обраних кожним касаційним судом.

Головним завданням ВС буде забезпечення сталості та єдності судової практики. Він буде здійснювати правосуддя як суд касаційної інстанції, а у випадках, визначених процесуальним законом, - як суд першої або апеляційної інстанції.

Ще одна новація профільного закону – два нових вищих спеціалізованих суди, які здійснюватимуть правосуддя як суди першої інстанції. Встановлюється, що Вищий суд з питань інтелектуальної власності (Вищий патентний суд) створюється протягом 12 місяців з моменту вступу в силу нового Закону України “Про судоустрій і статус суддів”. Надалі структурні зміни за принципом укрупнення судів планують провести в апеляційних судах і судах першої інстанції. Строки створення Вищого антикорупційного суду та місцевих окружних судів у законі не визначені. При цьому Апеляційні суди в нових апеляційних округах мають бути створені до 30 вересня 2019 року.

Відповідно до закону, до 10 жовтня поточного року Верховна Рада зобов'язана передати у Вищу раду правосуддя матеріали стосовно тих суддів, які претендують на обрання безстроково і не розглянуті парламентом.

Законом передбачене проведення моніторингу способу життя судді для перевірки відповідності його рівня життя задекларованим доходам. Також відтепер суддя повинен крім декларації про доходи подавати декларацію сімейних зв'язків і декларацію добропорядності. Неподання зазначених декларацій може стати основою для притягнення судді до кримінальної відповідальності та звільнення. Крім того, законом створюється Суспільна рада добропорядності, що збирає та аналізує інформацію стосовно судді й надає Вищій кваліфікаційній комісії суддів висновок про його невідповідність критеріям професійної етики і добропорядності.