flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суди та ЗМІ – як досягти конструктивного діалогу?

24 травня 2017, 16:28

Сьогодні, коли наша країна переживає чергову хвилю змін та перетворень, ми маємо чудовий шанс вибудувати власну систему цінностей та суспільних взаємовідносин відповідно до кращих європейських практик. Відкритість діяльності суду – це фундаментальна складова механізму становлення інституту демократії. Комунікація представників судової системи із громадськістю, засобами масової інформації, відкритий діалог служителів Феміди із суспільством – це шлях до розбудови незалежної та ефективної судової влади в Україні.

Так, 22 травня 2017 року відбувся перший загальнонаціональний форум “Незалежні суди та вільні ЗМІ: синергія заради майбутнього” - надзвичайно важлива та цікава дискусія, яка стосується комунікації судів з суспільством та ЗМІ.

Форум організовано за підтримки Українсько-канадського Проекту підтримки судової реформи в Україні, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Верховного Суду України, Державної судової адміністрації України, Національної школи суддів України, Центру демократії та верховенства права, Громадського об’єднання “Детектор медіа”, Інституту масової інформації, Національної спілки журналістів України.

Метою зібрання було осмислення негативних тенденцій у інформативному просторі та напрацювання антикризової комунікаційної стратегії спільними зусиллями судів та медійників.

З вітальними словами та презентацією завдань форуму виступили голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк, голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, голова Державної судової адміністрації України Зіновій Холоднюк, виконавчий директор Інституту масової інформації, український представник “Репортери без кордонів” Оксана Романюк, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, виконавчий директор ГО “Детектор медіа” Діана Дуцик, українські та іноземні представники судової влади, журналісти, медіа експерти.

В приміщенні Апеляційного суду Чернігівської області представникам місцевих ЗМІ та працівникам судів області було надано можливість спостерігати за перебігом подій на форумі в режимі відеоконференції з дистанційною участю двадцяти п'яти регіональних судових офісів України. Зворотній зв'язок з форумом у м. Києві відбувався через чат. Учасники регіональних форумів мали змогу подавати коментарі та запитання до панелей та дискусій, які озвучувалися під час обговорення у м. Києві. До роботи регіонального форуму долучилися суддя-спікер Чернігівського окружного адміністративного суду Дмитро Лобан та головний спеціаліст відділу організаційного забезпечення та аналітично-статистичної роботи суду Алла Бобрушко.

Діалог відбувався в рамках трьох сесій, під час яких учасники форуму отримали можливість висловитись щодо гострих кутів у співпраці та шляхів їх подолання, а також ознайомитись із вітчизняним та зарубіжним досвідом налагодження комунікації між судами та ЗМІ. Ділились думками щодо етичних стандартів співпраці. Говорили про наболіле, про можливі механізми вирішення етичних конфліктів у діяльності судів та ЗМІ, адже усі без винятку зацікавлені в налагодженні конструктивної співпраці та формуванні позитивного іміджу як судової влади, так і засобів масової комунікації, та, в решті-решт, у зрілості суспільної думки.

В останній сесії відбулась дискусія, де усі запрошені висловили свої враження та пропозиції про подальші кроки взаємодії. Крім того, усі погодились, що такий форум повинен відбуватись щороку для того, щоб обговорювати нагальні проблеми та впроваджувати правила майбутньої співпраці у взаємній підтримці та повазі.

Форум завершився затвердженням резолюції “Правова держава – спільна справа та відповідальність” та створенням робочої групи із представників ЗМІ та суддів для вироблення спільних правил взаємодії. Також було прийнято рішення щодо створення всеукраїнського комітету “Суди та ЗМІ”, який розробить проект правил взаємодії між судами та медіа для подальшого затвердження та використання обома спільнотами. Очікується, що комітет працюватиме на постійній основі для ефективного вирішення проблем та вдосконалення системи взаємодії судової влади із засобами масової інформації.