Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Із набранням чинності Закону України “Про державну службу” суттєвих змін зазнав порядок вступу на державну службу. Так, однією із загальних вимог до осіб, які претендують на вступ на державну службу, встановлених положеннями статті 20 згаданого Закону, є вільне володіння державною мовою. Нормами статті 25 Закону визначено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, зокрема має подати посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою.
З метою забезпечення реалізації вимог Закону та на виконання абзацу другого підпункту 4 пункту 15 Розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 26 квітня 2017 року № 301 “Про організацію проведення атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою”. Порядок визначає механізм проведення атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою, зокрема:
організацію роботи атестаційної комісії;
склад атестаційної комісії;
права та обов’язки учасників атестації;
порядок видачі посвідчення тощо.
Організовує та проводить атестацію уповноважений вищий навчальний заклад, який створює відповідну комісію. Перелік таких закладів публікується на їх офіційних сайтах, а також на веб-сайтах Національного агентства з питань держслужби і МОН. Атестаційні сесії проводять у разі потреби, але не рідше як один раз на місяць.
Послуга атестації є платною, а процес атестації відбувається в письмовій та усній формі. Атестація в усній формі передбачає ділову розмову за певним сценарієм і повідомлення-презентацію на встановлену комісією тему. У письмовій формі – тестове завдання і письмовий переказ тексту з професійних питань. Після проходження атестації особи, які претендують на вступ на державну службу, отримують відповідні посвідчення.
Порядком також визначено, що вільне володіння державною мовою можна підтвердити і без атестації, надавши один із документів:
атестат про загальну середню освіту (про середню освіту) з відповідним додатком, видані до 2008 року, з оцінкою “5” за вивчення української мови;
атестат про загальну середню освіту з відповідним додатком, видані не раніше 2008 року, з балом про підсумкову державну атестацію з української мови не менше 10;
диплом молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста), бакалавра, магістра (спеціаліста) з відповідним додатком з оцінкою “відмінно” за вивчення української мови;
диплом бакалавра, магістра (спеціаліста) за спеціальностями “українська мова та література” та/або “українська мова та література і іноземна мова” за напрямами підготовки “Педагогічна освіта” та/або “Філологія”.
Посвідчення про вільне володіння державною мовою діє безстроково. Зауважимо, що особам, які вже працюють на державній службі, не потрібно буде заново здавати іспит.
З графіком проведення атестаційних сесій, порядком реєстрації осіб для проходження атестації можна ознайомитися на офіційному сайті уповноваженого вищого навчального закладу.